Transparancy International - Bulgaria


За Нас
Програми
Изследвания
Новини и събития
Стажантска програма
ACRC
ALAC




Антикорупционен мониторинг

Асоциация “Прозрачност без граници” натрупа значителен опит в разработването и тестването на техники за независим антикорупционен мониторинг в редица области. Като основно направление в работата на Асоциацията се оформиха проблемите по разработването и осъществяването на механизми за превантивен мониторинг и граждански контрол върху:

Повишаване на прозрачността при финансиране на предизборни кампании в България (2006-2007)

Проектът “Повишаване на прозрачността при финансиране на предизборни кампании в България“ е едногодишна инициатива, която се осъществява от началото на септември 2006 година с финансовата подкрепа на Демократичната комисия към Посолството на САЩ в София.

Основната цел на проекта е да насърчи участниците в политическия процес да спазват принципите на прозрачност, отчетност и почтеност при финансиране на предизборната дейност в България.

Проектът има три основни насоки на дейност: 1) Мониторинг върху финансирането на предизборните кампании на кандидатите за президент и вицепрезидент на Република България; 2) Провеждане на застъпническа кампания за повишаване на прозрачността и отчетността при финансиране на предизборни кампании; 3) Изграждане на капацитет у представители на неправителствени организации и медии за ефективно наблюдение и упражняване на граждански контрол върху финансирането на предизборни кампании на национално и местно ниво.

Основен фокус на настоящата инициатива ще бъде поставен върху провеждането на мониторинг на финансирането на предизборните кампании на кандидатите за президент и вицепрезидент на Република България в периода септември – октомври 2006 година. В рамките на мониторинга се предвижда да бъдат осъществени:

• социологически изследвания, измерващи обществените възприятия относно прозрачността и отчетността при финансиране на предизборните кампании на кандидатите за президент и вицепрезидент;

• Индекс за прозрачност на финансиране на кандидат-президентска кампания, който ще служи като средство за отчитане на тенденциите при финансиране на предизборни кампании; Индексът ще бъде създаден въз основа на методологиите за съставяне на Индекс за прозрачност при финансиране на и Индекс за прозрачност при финансиране на кампания за избор на народни представители;

• проверки на финансовата документация, свързана с приходите и разходите от предизборните кампании на кандидатите за президент и вицепрезидент.

Процедурата за мониториг е регламентирана от следните документи:

1.Общи правила за провеждане на мониторинг

2.Декларация за почтеност

3.Договор за дарение от физическо лице

4.Договор за дарение от юридическо лице

Политическата корупция: предизвикателства и механизми за противодействие (2005-2006)

Проектът "Политическата корупция: предизвикателства и механизми за противодействие" cе осъществява с финансовата подкрепа на Европейската комисия. С реализирането на тази инициатива Асоциация “Прозрачност без граници” си поставя няколко основни цели: създаване на система за мониторинг и оценка на проявните форми на политическата корупция в България, изграждане на обществен консенсус за цената на политическата корупция и необходимостта от предприемане на съвместни действия за нейното ограничаване, изграждане на капацитет сред представителите на политическите партии за изработване и прилагане на ефективни механизми за противодействие на политическата корупция.

Проектът е с продължителност 20 месеца. Основните целеви групи, към които е насочена инициативата, са: представители на политическите партии, неправителствени организации и медии. Основните насоки на дейност в рамките на проекта са: сравнително-правно изследване на проблема за финансиране на политическите партии, изработване на Индекс за прозрачност на парламентарните избори, изработване на обучителна методология и провеждане на обучителен курс за целевите групи, изработване на публикация, посветена на проблемите на прозрачността и отчетността при финансиране на политическата дейност.

В резултат от изследователската дейност по проекта е създадена публикацията "Политическата корупция: предизвикателства и механизми за противодействие"

Повишаване степента на прозрачност при финансиране на политическите партии в България (2004 - 2005)

Проектът стартира през септември 2004 г. и се осъществява с финансовата подкрепа на Демократичната комисия към Посолството на САЩ в България. Тази инициатива на Асоциация “Прозрачност без граници” се реализира за втори пореден път като продължение на усилията на организацията да създаде среда за прозрачно осъществяване на процеса на финансиране на политическите партии и предизборни кампании. Целта на проекта е да се повиши публичната информираност за прозрачността при финансиране на политическите партии в България, както и да се предложат механизми за нейното подобряване в съответствие с най-добрите европейски и световни практики. Други цели, които са залегнали в проекта: очертаване на слабостите в законодателната уредба за финансиране на политическите партии, както и създаване на механизми за мониторинг при финансирането на политическите партии; включване на гражданското общество в мониторинга, засилване на диалога между отделните държавни институции и гражданското общество. В рамките на този проект се изработи за втори пореден път Индекс за прозрачност на финансирането на политическите партии. Индексът за прозрачност при финансирането на политическите партии включва два типа информация. Първата част се формира на базата на обективната картина, установена и разпространявана периодично в докладите на Сметната палата за изправността на отчетите, предоставени от политическите партии за получените и изразходвани от тях средства. Вторият основен компонент на Индекса обхваща обобщената информация от проучванията за възприемане и оценка за степента на прозрачност и гаранциите за отчетност във финансирането на политическите партии. Тук водещо място имат резултатите от проучванията на четири групи – представители на политическите партии, бизнес сектора, неправителствените организации и медиите. В изследването са включени седем града - Добрич, Благоевград, Монтана, Плевен, Сливен, Смолян и София.

Повишаване степента на прозрачност при финансиране на политическите партии в България (2002 - 2003) - пилотен проект

Проектът беше осъществен в периода април 2002 г. - април 2003 г. и финансиран от Уестминстърската фондация зa демокрация. В рамките на проекта бяха привлечени политически институции и неправителствени организации, както служители на Сметната палата, така и представители на медиите, с които бяха проведени специални обучителни семинари. В резултат от реализацията на проекта беше изработена независима експертна оценка на нивото на прозрачност и отчетност при финансирането на политическите партии в България, бяха предложени практически насоки за неговото подобряване, а дейността по институционализирането на Пакта за почтеност завърши с изработване на Индекс за прозрачност при финансирането на политическите партии на базата на Методологията за мониторинг, разработена по време на проекта за президентските избори 2001г. Индексът бе представен на международен семинар “Финансиране на политически партии и предизборни кампании в Югоизточна Европа: преодоляване на корупционните практики и засилване на контрола” (4 - 6 април 2003 г., Боровец).

Наблюдение на законосъобразността и прозрачността на тръжната процедура за издаване на лицензия за изграждане, поддържане и използване на втори GSM оператор на територията на Република България (2000-2001)

Този проект стартира ноември 2000 г. по покана на Държавната комисия по далекосъобщения, с която Асоциацията съвместно разработи условията за мониторинг предвид неговата цел – да се преодолее съществуващото обществено недоверие и повиши доверието на местните и международните инвеститори. Наблюдението премина през няколко етапа: изследователски – с анализ на съществуващото местно и международно релевантно законодателство; непосредствено наблюдение – със създаване на международна експертна група; приложен – със събеседвания с представители на всяка една от петте допуснати до непосредствено участие в търга компании. Този подход имаше за резултат постигането на поставените цели. След този успех през юни 2001 г. Асоциацията бе ангажирана от създадената с Решение на МС Комисия да наблюдава подготовката и провеждането на публичния търг за предоставяне на лицензия за изграждане, поддържане и използване на обществена далекосъобщителна мрежа за цифрово телевизионно радиоразпръскване за района на гр. София.





 изтегли  (10KB)




 изтегли  (10KB)




 изтегли  (10KB)




 изтегли  (10KB)






|  За нас  Програми и проекти  Изследвания и публикации  Новини  Стажантска програма  ACRC  ALAC  |
Aдрес: Пощенска кутия No 72, Tелефони: , , Факс:
Е-mail: ,
2004© Transparency International Bulgaria - Видян 27026 пъти.
Сайтът е създаден от Magic Solutions