Transparancy International - Bulgaria


За Нас
Програми
Изследвания
Новини и събития
Стажантска програма
ACRC
ALAC




Инициативи в областта на съдебната система

Реформа на Прокуратурата на Република България (2006 - 2008)

Проектът “Реформа на Прокуратурата на Република България” е двугодишна инициатива на Асоциация “Прозрачност без граници”, който се осъществява от началото на юли 2006 година с финансовата подкрепа на Британското посолство в България. Той е продължение на дейността от предходния проект на TI-България, в резултат на който бяха проведени поредица от правни и социологически изследвания, работни срещи, експертни кръгли маси и конференции, а също така бяха издадени 5 публикации.

Основен фокус е поставен върху повишаване на ефективността при междуинституционалното сътрудничество в борбата с корупцията, трансфера на know-how в тази област от страни-членки на ЕС, както и повишаване на институционалния капацитет и авторитета на Прокуратурата на Република България.

Една от най-съществените дейности по проекта е трансферът на know-how в областта по противодействие на корупцията. В тази връзка е предвидено да бъдат проведени поредица от конференции и обучителни семинари с участието на представители на Crown Prosecution Service – Великобритания, експерти на Transparency International и на страни-членки на Европейския съюз. На тези форуми ще бъде обменен опит относно: механизми за ефективно управление на предварителното разследване, роля и функции на наблюдаващия прокурор, събиране на доказателства, ефективно използване на специални разузнавателни средства, защита на свидетели, ефективно междуинституционално и международно сътрудничество в борбата с корупцията, разследване на съвременни престъпления, като измами чрез интернет, банкови измами и злоупотреби с фондовете на Европейския съюз.

Във връзка с една от основните цели на проекта – повишаване на авторитета и прозрачността в работата на Прокуратурата – се предвижда да се проведат експертно социологическо изследване и обучителен семинар за говорителите на окръжните прокуратури. Всички резултати от проведените изследвания, анализи, дискусии и обучителни модули ще бъдат публикувани в поредица от няколко самостоятелни книги.

Анализи и изследвания

Граждански контрол върху дейността на вещите лица (2006)

Инициативата “Граждански контрол върху дейността на вещите лица”, включена в националната програма на Асоциация “Прозрачност без граници”, бе осъществена в периода ноември 2005 – юли 2006 година с финансовата подкрепа на Инициатива за укрепване на съдебната система в България на Американската агенция за международно развитие (USAID).

Основна фокус на проекта бе изработването на задълбочен анализ на дефицитите при осъществяването на контрол върху работата на вещите лица. Друга основна цел на проекта бе да предложи набор от етични стандарти за дейността на вещите лица и модел за тяхното ефективно приложение в съдебната практика на базата на осъществения анализ.

В хода на провеждане на инициативата бе осъществен правен анализ, целящ да идентифицира и изследва празнотите в българското законодателство, регулиращо дейността на вещите лица, както и да оцени ефективността на предвидените в него механизми за контрол и отговорност на вещите лица. Наред с това бе проведено социологическо изследване което да анализира тенденциите в съществуващите мнения както относно нивото на прозрачност в дейността на вещите лица, така и относно проблемите при подбора и контрола на тяхната дейност.

В рамките на проведената на 22 юни 2006 година Национална кръгла маса бяха предложени за дискусия резултатите от проведените изследвания, заедно с което бе дадена възможност на двете основни целеви групи – професионалните организации и съдилищата да изразят позициите си и да дискутират проблемите, свързани със спазването на професионални и етични стандарти в тяхната дейност и съществуващото ниво на взаимодействие между техните представители при подбора и контрола върху дейността на вещите лица.

Непосредствен резултат от осъществяването на проекта бе изработването и разпространението на публикацията “Вещите лица в България – етични стандарти и механизми за контрол върху тяхната дейност”, съдържаща доклади от проведените изследвания, набор от препоръки за въвеждане на етични стандарти в дейността на вещите лица, модел за ефективно партньорство и контрол върху дейността на вещите лица, както и презентации, мнения и предложения, направени в рамките на организираната кръгла маса.

Укрепване капацитета на прокуратурата за противодействие на корупцията в България (2003 - 2005)

Инициативата на Асоциация “Прозрачност без граници” беше осъществена в периода ноември 2003 – октомври 2005 година с любезното съдействие и финансова подкрепа на Британското посолство в България. Основна цел на проекта бе да съдейства за повишаване ефективността на Прокуратурата при наказателното преследване на извършителите на корупционни престъпления и повишаване на капацитета й по прилагане на антикорупционното законодателство. С тази инициатива Асоциация “Прозрачност без граници” си постави за цел да запознае представителите на Прокуратурата на Република България с чуждестранния опит за ефективно разследване на корупционни престъпления, както и с възприети стандарти за повишаване прозрачността и отчетността в работата на прокуратурата.

В рамките на проекта бяха осъществени дейности в няколко основни направления: анализ на българското наказателно и наказателно-процесуално законодателство за противодействие на корупцията и ролята на прокуратурата в тази насока; анализ на законодателството на европейски страни, доказали своята ефективност при противодействието на корупцията; мониторинг на дейността на 10 пилотни окръжни прокуратури и провеждане на поредица от социологически изследвания, целящи да установят основните проблемни области и дефицити в работата на прокуратурата.

Въз основа на осъществените изследвания и анализи бяха изработени Стратегия за укрепване капацитета на прокуратурата за противодействие на корупцията (предлагаща модел за ефективна организация на дейността на прокуратурата) и Комуникационна стратегия на прокуратурата (която цели да съдейства за подобряване на връзките и комуникацията на прокуратурата с институциите от законодателната и изпълнителната власт, неправителствените организации и медиите). В резултат от дейността по проекта беше издадена поредицата “Противодействие на корупцията и съдебната система”, която включва 5 самостоятелни публикации.

Оценка на ефекта от въвеждане на антикорупционни политики и практики в контекста на реформата в българската съдебна система (2004)

Завършилият декември 2004 г. проект имаше за цел да изследва и анализира възможните ефекти от процесите на процедурна реорганизация на дейността и функциите на съдебната система и преобладаващите възприятия в обществото. След извършен сравнителен анализ на работата на съдилищата, където новите политики и практики са били инкорпорирани, с тази на други съдилища, където това все още не е сторено и след изследване на съществуващото законодателство бе организирана национална конференция с цел мобилизиране на представители на съдебните институции, експерти, правни специалисти, представители на гражданското общество, неправителствени организации, медии и бизнес сдружения. Създадена беше база от данни за обществените възприятия, както и бяха отправени комплект от конкретни предложения за по-голяма ефективност и бързина в контекста на реформиране и модернизация на съдебната система.

Укрепване на общественото доверие към съдебната система чрез внедряване на Етичен кодекс на служителите в съдебната администрация (2001-2002)

Проектът беше осъществен май 2001- юни 2002 г. в две пилотни Окръжни съдилища в страната – София и Варна. С цел въвеждане на механизми за вътрешен контрол срещу корупционни практики и повишаване авторитета на съдебната власт се извърши контент-анализ на публикации в местната преса, проведоха се фокус-групи и се откриха граждански приемни за подаване на сигнали и жалби, които показаха общественото възприятие на проблема. Анализирана бе и действащата национална и международна правна уредба, след което бяха изготвени препоръки за промени и допълнения в националното законодателство с оглед хармонизирането му с международните стандарти. Като краен продукт бе разработен и тестван проект на Етичен кодекс (Кодекс за поведение) на служителите в съдебната администрация заедно с обучителна методология за неговото практическо внедряване.








|  За нас  Програми и проекти  Изследвания и публикации  Новини  Стажантска програма  ACRC  ALAC  |
Aдрес: Пощенска кутия No 72, Tелефони: , , Факс:
Е-mail: ,
2004© Transparency International Bulgaria - Видян 27026 пъти.
Сайтът е създаден от Magic Solutions